Svadobné oznámenia kedysi a dnes

Doba sa neustále vyvíja, technologické pokroky napredujú a spoločnosť sa rýchlo mení. Mení sa aj štýl svadobných oznámení, a to, čo bolo považované za „moderné“,  dnes už  nemusí platiť. 

Ak by sme sa pozreli na oznámenie našich rodičov, čo by sme na ňom našli? Určite nič komplikované, žiadnu prílišnú farebnosť a ornamentálnosť  vzorov. Vtedajšia doba bola zameraná skôr na prirodzené biele pozadia, ľahko ornamentálny font mien, nenápadný motív kvetov, holubíc, prípadne zlatý, raznicou vtláčaný motív. Neskôr, ako napredovala farebná tlač a otvorili sa viaceré možnosti spracovania oznámení, otvoril sa aj nový priestor pre nové nápady. Dovoz materiálov zo zahraničia sa rozšíril o nové produkty, papiere a techniky. Kým sme ešte pred pár rokmi nachádzali na internete zopár stránok/firiem, ktoré ponúkali výrobu a spracovanie svadobných oznámení, dnes už bojujeme s otázkami, koho si vybrať, kto preukazuje najlepšie recenzie, prihliadame na portfólio danej spoločnosti, na to, kto sa ako prezentuje, čo ponúka a kalkulujeme ceny. Skrátka, výber je skutočne rozsiahly. Mnohí z nich ponúkajú návrh podľa vlastných predstáv, čo inými slovami môže znamenať, že všetky potrebné požiadavky odkomunikujete s grafikom, ktorý ich zapracuje a konzultuje s vami  ďalšie kroky. 

 

 

Ovplyvnení internetom 

Stále sme však slobodní a to, čo si dokážeme predstaviť, si vieme pretvoriť do reality. Internet je presýtený rôznymi nápadmi – oznámenie s pečaťou vs. bez pečate, vyrezávané obálky vs. overená klasika, folklórny motív vs. elegancia, metalická potlač vs. jednoduchosť… a takto by sme mohli pokračovať ďalej. Nápady na internete nám buď môžu dopomôcť v rozhodovaní a inšpirujú nás, alebo nám zamotajú hlavu natoľko, že sa ocitneme v bludnom kruhu a nedokážeme sa rozhodnúť. Je vhodné, aby sme výber konzultovali so svojím partnerom, aby sme zistili, čo sa mu páči, aký je jeho vkus a nájsť zlatú strednú cestu. Môžeme byť však radi, že máme na trhu také rôznorodé inšpirácie a je si z čoho vyberať. Vtedajší zaľúbenci nemali natoľko slobodný a rozmanitý výber ako máme my v dnešnej dobe. 

 

Naturálny dizajn

Kvety na oznámení? Je to ešte stále IN?

Dá sa povedať, že motív kvetov sa z oznámení nikdy nevytratil, len sa pretvoril. Kvety boli, sú a stále budú patriť medzi tie najvkusnejšie doplnky. Nikdy neomrzia a naďalej budú dominantným motívom, ktorý k svadobným oznámeniam jednoducho patrí.  Ide skôr o to, akým štýlom sú kvetinové motívy spracované, prípadne o samotný vkus nevesty. Ak nevesta miluje pestrofarebnosť, nebude tomu inak ani pri jej svadobnom oznámení. Ak je skôr jednoduchší typ osobnosti, tzv. romantická duša, vyberie si niečo jemné (ľahký  motív ruží, lúčnych kvetov, pivoniek…).  Vo všeobecnosti však platí, že s prílišnou grafikou to netreba preháňať – tak ako kedysi, aj dnes sa začínajú preferovať minimalistické motívy, pri ktorých vynikne najmä text. 

 

 

Viac ako ornamentálne motívy sa využívajú naturálne motívy. Človek je tvor spätý s prírodou, preto si vyberáme to, s čím sa vnútorne stotožňujeme. Nielen kvety, ale aj motívy listov zdobia značnú časť svadobných oznámení. Kreslené či v líniách – výber je na nás.  Naturálne motívy zrejme nikdy nevyjdú z módy. 

Personalizované svadobné oznámenie?

Je pravda, že postavy nevesty a ženícha sa na oznámeniach objavovali už od nepamäti, išlo prevažne o línie postáv, ktoré boli neraz zlátené. Dnes si oznámenie môžeme dotvoriť fotografiou, vlastnou podobizňou alebo aspoň charakteristickými črtami pri kreslených postavičkách nevesty a ženícha. Veľmi blízke fotografii môžu byť personalizované kresby, ktoré verne zachytia podobizeň nevesty a ženícha. Pri tomto type oznámenia si môžete byť istí, že bude originálne a jedinečné. Čoraz viac neviest preto siaha práve po tomto neobyčajnom type oznámenia. 

 

 

Zdá sa, že klasická forma oznámenia sa nikdy príliš nezmení, ide skôr o techniku tlače, spracovania a výberu vhodných doplnkov či obálok. Každá nevesta je výnimočná a každá si vyžaduje výnimočné oznámenie, ktoré ju dokonale vystihuje. Nie je to len kus papiera, ale často sa za oznámením skrýva príbeh, text,  logo, symbol, ktorý napovie viac o dvoch milujúcich ľuďoch.