Svadba v čase koronavírusu

„Nešťastie lásku povznáša a dodáva jej veľkosť.“

—  Gabriel García Márquez

 

Mesiace ste plánovali svoju dokonalú svadbu, už ste sa videli kráčať ku oltáru a zrazu .. neviete, či vôbec nejaká svadba bude. Neviete, či plánovať, či pozývať alebo naháňať náhradný termín. Ak aj náhradný, tak aký? Kedy to bude všetko ok?

Vedzte, že vás chápeme. Nie len my, ale všetci svadobní dodávatelia sme v podobnej situácii. Jeden deň máte plný diár termínov a druhý deň takmer nič. SME V TOM S VAMI.

 

Aké máte možnosti a čo pre vás vieme spraviť my?

 

01.    Zrušiť svadbu

To teda nie! Tak ľahko to predsa nevzdáte. Toľko času, energie, námahy a peňazí… a toľko svadobných dodávateľov, ktorí sú pripravení spraviť pre vás maximum. To by bola škoda. Radšej svadbu preplánujte. A ak by sa náhodou situácia stále neupokojila, no, preplánujete ju znova. Všetci to pochopia. Dodávatelia aj pozvaní.

 

 

02.    Preložiť svadbu

 

To je asi tá najprijateľnejšia varianta. Pokračujete podľa pôvodného plánu, s rovnakými dodávateľmi, miestom sobáša aj pozvanými, akurát s iným dátumom. V tom prípade odporúčame:

– ak už máte vytlačené svadobné oznámenia, zatiaľ nerozposlané, nechajte si ich pretlačiť. My oznámenia pretláčame za polovicu ceny. Zrejme s podobnou zľavou prídu aj ostatné subjekty.

– ak máte oznámenia vytlačené a rozposlané, nechajte si spraviť dodatočné kartičky s motívom “Bude zmena”, alebo “Meníme dátum” a pod.

Hlavnou otázkou je, na kedy je dobré svadbu preložiť. Tak na to jednoznačne v tejto chvíli nevie odpovedať asi nik. Myslím, že september by mohol byť celkom rozumným plánom B. Je možné, že sa budete musieť pripraviť aj na štvrtkové termíny, ktoré, koniec koncov, začínajú byť stále viac a viac trendy.

 

 

03.     Odložiť svadbu na neurčito

 

Nechcete prežívať viac stresov a neistoty. Chápeme. Neodkladajte však svadobné plánovanie, môže sa stať, že z “neskôr” sa stane “o dosť neskôr”, prípadne “nikdy”. Niekedy nám chodia dopyty na vytvorenie grafiky svadobného oznámenia tesne po zásnubách. Je to pochopiteľné a nám to nevadí, aj keď vieme, že potenciál objednávky je minimálny. Ste plní očakávaní, prianí, predstáv, túžob. A takto je to správne. Vtedy je najlepšie plánovať svadbu. S láskou, nadšením a radosťou. Keď táto prvotná eufória vyprchá, môže sa stať, že stratíte chuť niečo plánovať a verte, že v konečnom dôsledku to bude cítiť. Svadba sa tak stane nevyhnutným aktom (“To je jedno, len nech už je to za nami” – áno, aj to niekedy počúvame) a nie vysnívaným okamihom, na ktorý budete s nadšením spomínať do konca života.

V takomto prípade odporúčame pokračovať v prípravách, aj keď bez presného dátumu. Môžete si vyhliadnúť a predbežne dohodnúť fotografa, hudbu, styling, šaty, výzdobu aj sálu, oznámenia. A keď sa situácia upokojí, šup, zabeštelovať prvý voľný termín.

Oznámenia si môžete aj sami predpripraviť a potom už len dopíšete dátum a voilá, do tlače alebo rozposielať emailom. Využite našu ponuku oznámení na stiahnutie a online editovanie.

https://navasusvadbu.sk/kategoria-produktov/diy-oznamenia-na-stiahnutie/

04.     Malá intímna svadba

 

Aj tá má svoje čaro. A má ich hneď niekoľko. Napr. rozhodne menej stresov. Môžete investovať viac do kvality – napr. cateringu, šiat,.. Svadobné video a foto máte s tými najbližšími. Nemusíte sa stroho usmievať a vyhnete sa zdvorilostným konverzáciám s tetami, ktoré ani nepoznáte. Celý večer sa venujete tým najbližším. Obrad aj celý slávnostný akt viac precítite.

 

Zoškrtať zoznam hostí však nie je jednoduché. Máme niekoľko rád:

 

Vraj pomáha, keď si prejdete svoj zoznam hovorov a esemesiek, a tých, ktorí v ňom za posledné tri mesiace nefigurujú, jednoducho škrtnete. S tými podstatnými ľuďmi ste v častom kontakte. Ak je zoznam aj tak dlhý, skúste si predstaviť, ktorých ľudí by ste pozvali k sebe domov na intímnu večeru a následne na víkend. Alebo koho z nich by ste pozvali na večeru za niekoľko stovák. Zamyslite sa nad tým, skutočne to pomáha. Máte obmedzený počet miest, využite ich iba pre tých, bez ktorých si neviete najdôležitejší deň vo svojom živote predstaviť.

Ostatným pošlite dodatočne oznámenie “Vzali sme sa” + niekoľko fotografií. Zaujímavým riešením je aj krátky online stream. Ale krátky, inak vaša svadba stratí svoju intimitu a bude iba malá.

 

05.      Rozdeliť si to

 

Ak nechcete meniť dátum svadby, skúste sa dohodnúť s oddávajúcim aby vám spravil komorný obrad so svedkami na úrade alebo v kostole, samozrejme s rúškami (na trhu sú už aj svadobné). Hostinu môžete spraviť dodatočne a dodatočne si opätovne môžete povedať aj svoje sľuby. A môže to byť úplne podľa vašich predstáv – príhovor môže mať ktokoľvek, text môže byť akýkoľvek, žiadne povinné formuly. Môžete si na pamiatku napísať vlastné sľuby na listinu, ktorú vzájomne podpíšte a zvitky si uložíte doma do truhličky. Ešte sa vám môžu zísť, keď príde prvá manželská kríza. Jednoducho, môžete si tak so svojim dňom spraviť čo chcete. Ja som takúto svadbu mala a bola úžasná. Obrad bol v romantickom kaštieli, viedol ho charizmatický herec z divadla a recitoval slová našej najobľúbenejšej básne, ktorá do detailu vystihovala to, čo sme cítili. Medzitým hrala flauta a všetko bolo nádherné. A čo na tom, že oficiálny dátum máme o tri dní skôr?

A oznámenia môžete koncipovať asi takto: “Vzali sme sa (dátum), budeme radi, ak to oslávite spolu s nami pri svadobnom stole (nový dátum a miesto hostiny).”

 

 

Ak máte iný nápad alebo odporúčanie, budeme radi, ak sa o ne s nami podelíte. Sme v tom všetci spolu a musíme si pomáhať.