Od “áno” k “áno, beriem”. Budem nevesta!

Zasnúbili ste sa. Blahoželám! Teraz vás však čaká neľahká cesta od vášho „áno“ k vášmu spoločnému „áno, beriem“. Nemajte ale strach. Všetko hravo zvládnete a vaša svadba bude perfektná. Poriadne si všetko premyslite a na všetko (vrámci možností) sa pripravte. Tri, dva, jeden, začíname plánovať…

zasnúbili sme sa!

Úplne na začiatku, by ste si so svojou budúcou polovičkou mali sadnúť a dohodnúť sa, či chcete malú, strednú alebo veľkú svadbu. Od toho sa totiž celé plánovanie bude odvíjať. Pri veľkej svadbe začnite s prípravami aspoň 12 mesiacov dopredu. Pri strednej vám postačí aj kratší čas. A pri malej to stihnete aj za pár mesiacov. Najväčším problémom býva zarezervovanie sály. Tie najviac obľúbené zvyknú byť vybookované aj na rok a pol dopredu. Robila som oznámenie na svadbu v Krakove, kde sa mladomanželom ledva podarilo dostať termín o dva roky.

Aby bola vaša svadba perfektná a vy ste na nič nezabudli, spravte si svadobný plánovač. Vytvorte si svoj vlastný alebo použite ten náš, stiahnuť si ho môžete zdarma. Splnené úlohy si odškrtávajte, aby ste vedeli, čo už máte. Robte si aj poznámky. Môžete ho použiť aj ako váš svadobný denník, o pár rokov bude peknou spomienkou. Jednú stranu venujte svojim dodávateľom a kontaktom na nich. Je lepšie mať ich všetkých na jednom mieste a poruke. Plánovač sa snažte mať vždy pri sebe. Pre každý prípad.

Založte si zakladač, kde si budete pripínať inšpirácie, nápady, odkladať katalógy, vizitky aj účty zo svadby. S partnerom sa hneď na začiatku dohodnite na rozpočte a aj na rozdelení nákladov. Počítajte s tým, že čím väčšia svadba, tým bude finančne náročnejšia. Pravdou však je, že čím viac hostí, tým viac sa vám vyzbiera na svadobných daroch a na redovom. Nespoliehajte sa však na to. Aj keď niektoré sály ponúkajú možnosť zaplatiť až týždeň po svadbe, svadbu plánujte len do výšky svojho reálneho rozpočtu.

Vyberte si štýl (tému), v akom sa svadba ponesie. Uľahčí vám to celé plánovanie a rozhodovanie o detailoch. Tomuto štýlu potom prispôsobujte výber miesta a výzdobu sály, svadobné oznámenia, svadobné šaty a váš celkový look, svadobnú kyticu a ostatné doplnky. Je dôležité, aby vyhovoval obom. Ak ženích neznáša ružovú a všetko mu príde gýčové, tak sa radšej vyhnite romantickému štýlu. Ak viete dopredu, v akej sále sa svadba bude konať, celkový štýl a dizajn svadby prispôsobte aj priestorom.

Ak plánujete väčšiu svadbu, buďte pripravení na to, že vás to bude stáť kopec energie a času. Porozmýšľajte, či nie je lepšie celé plánovanie zveriť do rúk profesionálnej svadobnej agentúry. Ak si to napriek tomu, odhodlané k všetkému, chcete spraviť vo vlastnej réžií, poproste aspoň kamarátku alebo sestru, aby vám s prípravami pomohli. Nemá zmysel si dokazovať, že vy to sama zvládnete a potom sa od vyčerpania a nervov zrútiť dva dni pred svadbou (radšej nech sa zrúti kamarátka alebo sestra, aj to som už zažila :), ale to je ojedinelé).

nevesta

A hlavne sa zbytočne nehádajte so ženíchom! Viem, že nevesta je najhlavnejšia, ale berte do úvahy aj jeho. Je to tak trochu aj jeho svadba. Vy to prežívate zrejme o čosi emotívnejšie a stresovejšie ako on, ale svadobným dňom všetko pominie a na detailoch nebude viac záležať, tak si nepokazte vstup do manželstva.

Navštívte rodičov. V dnešnej dobe nie je zriedkavé, že svojich budúcich svokrovcov uvidíte až pri plánovaní svadby. Samozrejme, je to vaša svadba a mala by byť podľa vašich predstáv, ale nezabúdajte, že svadba je tak trochu aj ich vizitka. Bude tam najpodstatnejšia časť ich rodiny. Preto skúste v niečom vyhovieť aj im.

Tak, to najdôležitejšie máte. K vysnívanému dňu váš však čaká ešte dlhá cesta. Konkrétne kroky som rozpísala v mojom svadobnom plánovači. Stiahnite si ho zdarma alebo objednajte v tlačenej podobe a na nič nezabudnete. Držím prsty!

budúca nevesta