Na ľudovú nôtu…

V našej spoločnosti je cítiť vplyv z rôznych krajín a kultúr. V protiklade k tomu, je túžba po lokálnych produktoch, po prírode, a po tom, čo je nám blízke a po prepojení folklóru s modernými trendmi neprehliadnuteľná. Je to vidieť v gastronómii, v móde, aj vo svete kvetín.

V aranžovaní upúšťame od exotiky a vraciame sa ku konárom, klasom, okrasným travinám a jemným lúčnym kvetom. Obľúbené kytice sú strapaté, plné tepla a vôní. Veľmi často doplnené čelenkami z umelých kvetov, ktoré dnes pôsobia ako živé.

folklórna kytica
Kytica: Lenka, Kvetinárstvo Nezábudka, Foto: Na Vašu Svadbu

Pozháňať však materinu dúšku, vlčí mak, nevädzu či iné lúčne kvety je takmer nemožné. Tieto kvety nášho detstva sú jemnejšie ako iné bežne dostupné vyšľachtené rastliny a do kytice ich musíme dať viac. Aj ich pestovanie je nákladnejšie. Miestne odrody divokých lúk a polí nie sú stavané na to, aby zvládli cestu z plantáži na burzu a potom do predajní. Taktiež manipulácia s nimi je pre ich krehkosť a jemnosť nesmierne obtiažna, to sa samozrejme premietne aj do ceny.

Na burze je však široký výber kvetín, no do východnej Európy sa nedováža všetko, čo zákazníčky môžu vidieť vďaka internetu na fotkách z celého sveta. Ak je o ne u nás záujem ich obstarávacia cena je niekedy vysoká. Hľadáme preto alternatívne riešenia, aby sme splnili všetky požiadavky a kytica vydržala celý deň aj v lete.

folklórne svadobné kytice
Kytice: Lenka, Kvetinárstvo Nezábudka

Výborne sa hodí do takehoto typu kytíc levanduľa, bouvardia, eustoma, frezia, limonky, mini ruže, chamelacium, astilbe, matricaria, ornitogalum,gypsomila, pivonie, nerine a mnoho dalsich….
Aj keď to nie sú výslovne lúčne kvety, pôsobia pôvabne a neodolateľne

Samozrejme, že každá nevesta je osobnosťou a tak sú stále v obľube rôzne štýly kytíc. Romantika z ruží, jarné tulipány, elegantne kaly, či orchidei a ich rôzne variácie.

svadobná kytica na ľudový motív
Kytice: Lenka, Kvetinárstvo Nezábudka

Kvetín sú na tisíce a každý je nádherný. Preto aj svadobka, nech je z akýchkoľvek kvetín je krásna. Samozrejme, ak je zviazaná precízne a vhodne doplnená drobnými detailmi, aby čo najlepšie vystihli osobnosť nevesty a splnili jej požiadavky.

Lenka OvčarikováČlánok pre nás napísala Lenka Ovčariková,

Kvetinárstvo Nezábudka,
Metodová 2, Prešov