FOLKLÓR je IN!

Všetkým dobre známy folkór sa v posledných mesiacoch dostal výrazne do popredia záujmu. Nie, aby doteraz nejestovoval, no posledné mesiace ho môžeme vidieť čoraz častejšie v rôznych formách a oblastiach života.  Do popredia sa dostali folklórne party, ktoré si obľúbili nie len budúce nevesty, sukne a opasky  s ľudovými výšivkami, motýliky pre ženíchov, výzdoby vo „folklórnych“ farbách, kytice, svadobné oznámenia a  rôzne doplnky, ktorých nájdete na internete neúrekom. Folkór, to je životný štýl ktorý je pre niektoré z vás blízky, iné ho práve naopak príliš „nemusia.“ No pre tie, ktoré sú s týmto štýlom zžité tu máme pár inšpirácií, ktoré by sa vám mohli páčiť.

_IVN0739

Určite ste už niekde počuli o čepčení nevesty na svadbe. Táto tradícia je príjemným spestrením svadby, pretože je dosť možné, že niektorí z vašich hostí, alebo dokonca ani vy samé ste to ešte nikdy nezažili.  Čo vlastne také čepčenie znamená, a prečo je tradíciou na svadbe?

„Čepčenie bolo v minulosti jedným z obradových vrcholov celej svadby lebo znamenalo prechod ženy zo slobodného stavu do stavu manželského. Čepčenie zahŕňa sviečkový tanec, počas ktorého sa nevesta začepčí. Nasleduje tanec pre nevestu, a nakoniec krátky tanec s nevestou“ vysvetľuje Dominika zo skupiny Šarišské dzivečky. Práve ony sa postarajú o to, aby vaše čepčenie prebehlo podľa tradícií a s náležitou vážnosťou.

_IVN0748

Šarišské dzivečky- ako si hovoria je partia šiestich dievčat, ktoré spája láska k tancu, spevu, hudbe a najmä folkóru. Nemyslite si, nie sú to žiadne amatérky. Vyše 15 rokov pôsobili vo folklórnom súbore Šariš v Prešove, takže o folkóre, zvykoch a tradíciach by mohli aj prednášať. Dievčatá ponúkajú tzv. sólo čepčenie- bez chlapcov. Zdá sa im to takto najlepšie. Doprevádza ich len harmonikár a celé to trvá zhruba 15 minút. Keďže sa počas vysokej školy rozpŕchli po celom Slovensku a folkóru sa venovali pomenej,  rozhodli sa po skončení štúdia založiť skupinu Šarišské dzivečky. Rady by naďalej spevom a  tancom obveseľovali ostatných a zároveň šírili  naše slovenské tradície. Okrem čepčenia ponúkajú folklórny program na oslavy, jubileá, festivaly, jarmoky a podobne.

Kontaktovať ich môžete mejlom na sarisskedzivecky@gmail.com alebo na ich facebookovej stránke: https://www.facebook.com/SarisskeDzivecky/?fref=ts

Folklór vo svadobných oznámeniach

Ani svadobné oznámenia neobišiel tento trend a folklór dostal priestor aj u nás. “Folklór nie je len modernou vlnou vo forme pivónií či hortenzií, ktorý sa len tak preženie. Folklór sú desaťročiami preverené vzory, ktoré boli krásne už na výšivkách našich pra, pra, prababičiek a sú krásne aj teraz. Kombinácia sýtej červenej, žltej, modrej a ľudových vzorov vytvorila krásny vizuál, ktorý ulahodí vaším očiam a poteší srdce. Aktuálne sú motívy echt folkórne (väčšinou sa viažú ku konkrétnemu regiónu a kroju) alebo folkové (tie, ktoré na folkór iba poukazujú – napríklad motív červených makov a kláskov) Nádherné vzory ponúka aj modrotlač. A práve kombinácia bielej a výraznej modrej sa na svadbu perfektne hodí. Folklór ponúka veľa príležitosti, ale je aj veľkou výzvou. Nie je vôbec ľahké dostať sa ku kvalitným vzorom. Preto si často pomáham stužkami s folklórnou výšivkou. Rada experimentujem, skúšam a kombinujem, preto som sa rozhodla vytvoriť kolekciu luxusných vyrezávaných oznámení s folklórnou vložkou alebo vyšívanou stužkou. Sľubujem, že sa máte na čo tešiť. A možno pridám aj originálne ručne robené poháre pre novomanželov vo folklórnom štýle :)”, prezradila Vanda, naša dizajnérka. Na našej stránke navasusvadbu.sk je folklórnym typom oznámení venovaná samostatná kategória. Stačí si vybrať tie podľa vašich predstáv.

IMG_3457 (1)               IMG_3468

IMG_3453
IMG_3464

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Viac svadobných oznámení nájdete na: https://navasusvadbu.sk/kategoria-produktov/folklorne/

Svadobné party

Svadobné party sú taktiež čoraz obľúbenejšou variantou. Tento doplnok vám dodá náležitý šmrnc. Ak si myslíte, že kvetinové vence nepatria na hlavu nevesty, mýlite sa. Napríklad Sohemi Art navrhla a vyrobila jedinečné party práve pre nevesty. Vybrať si môžete akúkoľvek vo svojich obľúbených farbách! Dokonca v jej ponuke nájdete aj také, ktoré patria do kategórie „folkór.“ Posledným trendom je práve táto možnosť spoločne aj s farebným opaskom, ktorý na bielych svadobných šatách vynikne perfektne. Aký, nie len ľudový vzor a farbu si zvolíte je len na vás. Vaše svadobné šaty nemusia byť len snehobiele. Univerzálnosť a výhoda tejto farby spočíva v nekonečných možnostiach kombinácií. Nebojte sa experimentovať!

Sohemi (1)  Sohemi (20)  Sohemi (23)

Šaty: Svadobný salón Oui oui

Fb: https://www.facebook.com/svadobnysalonouioui/?fref=ts

Party nájdete na www.sohemiart.eu